NÁŠ PŘÍBĚH

 

 

Po více než 160 let existence zachovává mýdlárna Fer à Cheval  metodu výroby marseillského mýdla v kotli podle metody „Marseillaise“.   

 

 

Fer à Cheval byla založena v roce 1856 a je nejstarším a největším výrobcem mýdla v Marseille. Reprezentuje historii celého regionu a jeho obyvatel. Marseillské mýdlo představuje ekologickou, účinnou a zdravou alternativu v péči o kůži i o domácnost.

 

 

 

Dobová fotka Marseille s francouzským pánem a reklamou marseillského mýdla

 

 

PŘÍBĚH NEJSTARŠÍ MÝDLÁRNY V MARSEILLE

Bylo to právě v Marseille, kde v 19. století vyráběly stovky malých výrobců ikonické marseillské mýdlo. Pro jednoho z nich to byl začátek mimořádného dobrodružství… V roce 1856, na chemin de Saint-Marthe, se výrobce svíček přeměnil na továrnu věnovanou výrobě marseillského mýdla: Fer à Cheval, pojmenovanou po koňské podkově nosící štěstí. Mýdlárna vskutku prosperovala a v roce 1900 dokonce získala na Mezinárodní výstavě v Paříži zlatou medaili za kvalitu svých mýdel!

Zde vyrábíme a vybíráme ingredience pro vytvoření marseillského mýdla. Jsme u samotného zdroje produktu a předáváme naše know-how z generace na generaci, takže jsme součástí Living Heritage Company a obdrželi jsme značku kvality Tourism label pro zachování dlouholetých znalostí.

NAŠE HODNOTY

HODNOTY NAŠÍ TOVÁRNY NA MÝDLO

Naše továrna na mýdlo Fer à Cheval patří k dědictví Marseille, protože naše historie je také historií regionu a jeho lidí. Respektujeme a udržujeme řemeslo předávané z generace na generaci mistrů mýdlařů. Recept na autentické marseillské mýdlo vařené v kotlích je pečlivě střežen a dodnes zůstává nezměněn, protože je úžasně účinný a jemný pro celou rodinu. Zachovali jsme si řemeslnou duši a pracujeme s vášní a odhodláním nabízet marseillské mýdlo té nejvyšší kvality a co nejvíce ohleduplné k přírodě. Naše mýdlo neobsahuje žádné přidané konzervační látky, barviva, parfémy ani živočišné tuky.  „Naše mýdlo není dokonalé, je živé.“  Vyvíjí se v čase, podle ročních období a rostlinných olejů, které vybíráme. Ale v našich očích je to stále a stále ten stejný milostný příběh.

Mýdlař čichající k mýdlovu granulátu marseillského mýdla
Dva mýdlaři v zástěrách v prostorech továrny na tradiční marseillské mýdlo

PŘÍBĚH NADŠENÝCH MÝDLAŘŮ

Skutečné marseillské mýdlo se musí pečlivě sledovat a hlídat. Všichni naši mistři mýdlaři, zaškolení předchozími generacemi mistrů, zachovávají a předávají dále tento řemeslný recept, ve kterém nejsou obsaženy konzervanty, barviva, parfémy ani živočišný tuk. 

Každá bublina, každá vůně, každý zvuk je výsledkem dlouhých zkušeností a má pro ně velmi specifický význam.

Kvalita výrobků a autentičnost naší mýdlárny jsou spojeny s tím, co je nám nejdražší: s nadšením mužů jako je Michel, který je náš mistr mýdlař již více než 30 let. Své znalosti předává novému učni mýdlaři Stéphanovi, který se učí a obohacuje se o řemeslo tak, aby nadále pokračoval v tradici pravého marseillského mýdla.

Vaření marseillského mýdla v kotli
Ražení válcem tradičního marseillského olivového mýdla


Věděli jste, že „Fer à Cheval“ znamená v překladu podkova?

 

V minulosti, kdy mnoho lidí neumělo číst, vybrali mistři mýdlaři podkovu jako rozeznatelný symbol štěstí a prosperity, aby reprezentovala tuto značku mýdel a zajistila jí dlouhé trvání!  

 

Dobová fotka marseillského mýdla s lofem podkovy

Zaregistrujte se do našeho newsletteru: